Med jako lék speciál: jak zatočit s nachlazením – recepty
O tom, jak je med perfektní v boji s kašlem, rýmou a nachlazením, jsme si povídali minule. V tomto zvláštním vydání tzv. babských rad* se ještě více zaměříme na recepty a praktické tipy, které při léčení nejlépe pomůžou.
Když udeří chřipka, nachlazení, kašel nebo rýma, med se hojně užívá jako podpůrné domácí léčivo. Nejčastěji se přidává do čaje, který obohatí o své cenné látky (tady vysvětluji, proč horký čaj medu vůbec nevadí).
Složení medu na bacily zabírá
Důvod, proč med funguje? Obsahuje minerální látky (třeba draslík), antioxidanty a především cukry. Ty dodávají našemu tělu energii. Jde hlavně o cukry jednoduché (glukóza a fruktóza), které se snáz vstřebávají ze žaludku přímo do krve. Rychle tak zásobují oslabený a vyčerpaný organismus. Skutečně přírodní domácí lékárna.
Med a další včelí produkty se legislativně řadí mezi potraviny, proto nelze na etiketách uvádět léčivé účinky. Stejně tomu je i u dalších potravin, vyhlášených bacilobijců jako cibule, česnek, zázvor, rakytník či ovoce s vysokým obsahem vitamínu C (černý rybíz, citron).
- Přečtěte si: Jaké vitamíny vás posílí v ochuceném medu.
Jejich kombinací lze vytvářet účinné čajové nápoje. A přidáme-li k medu horké mléko, je po chorobě veta!
Babské rady: chřipka
Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Nejčastějšími příznaky jsou nevolnost, bolest hlavy, infekce sliznice dýchacích cest a zvýšená tělesná teplota.
Bylinkový čaj s medem
Co budeme potřebovat:
- 2 lžičky bezového květu,
- 2 lžičky šípku,
- 1 lžičku meduňky,
- 1 lžičku mateřídoušky,
- med dle chuti.
Bylinky zalijeme horkou převařenou vodou a necháme 15 minut louhovat. Přidáme med dle libosti. Léčí to a navíc i chutná skvěle.
Vyzkoušejte naše top ochucené medy:
ananasový | malinový | skořicový | zázvorový | chilli
Babské rady: nachlazení
Nachlazení lze považovat za nejrozšířenější infekční onemocnění. Doprovází ho kašel a rýma a není dobré ho přecházet.
Včelařova pochoutka při nachlazení
Co budeme potřebovat:
- brusinky,
- jádra vlašských ořechů,
- sušené meruňky,
- hrozinky,
- 1 citron (nejlépe chemicky neošetřený),
- med.
Použijeme suché plody ve stejném poměru, např. jednu hrst + 1 citron (i s kůrou, důkladně omyjeme). Vše rozemeleme v mlýnku na maso, případně nasekáme najemno. Směs zalijeme medem a necháme uležet. Užíváme jednu čajovou lžičku dvakrát denně. Ne více, i když je to moc dobré!
Babské rady: kašel
Kašel bývá příznakem onemocnění dýchací soustavy. Dělí se na několik druhů podle zvukového projevu, přítomnosti hlenu a délky trvání. Med je jako podpůrný prostředek pro léčbu kašle velmi účinný.
Cibulový čaj
Co budeme potřebovat:
- 2 velké cibule,
- 500 ml vody,
- celou skořici, nasekaný zázvor, citronovou/pomerančovou šťávu (dle chuti),
- med.
Oloupané a nakrájené cibule vaříme ve vodě asi 10–15 minut. Ještě během vaření můžeme obohatit med o celou skořici nebo nasekaný zázvor. Cibulový vývar přecedíme a dochutíme medem, případně i citronovou (pomerančovou) šťávou. Pomáhá to!
Cibulová šťáva v medu
Co budeme potřebovat:
- cibuli,
- med.
Je to jednoduché a super. Cibule a med. Cibuli nakrájíme na plátky či kostičky a po vrstvách proložíme s medem v uzavíratelné sklenici. Necháme uležet nejlépe přes noc, aby cibule pustila do medu svoji šťávu. Ordinujeme třikrát denně čajovou lžičku.
Zdroj: Titěra, Dalibor: Včelí produkty mýtů zbavené; Praha, Nakladatelství Brázda, 2013, ISBN 978-80-209-0398-3
* Lidová medicína při rozumném použití často zmírňuje projevy různých zdravotních neduhů, zároveň ji však používáme rozumně a v případě větších obtíží se vždy obracíme na odbornou pomoc. Ostatně i rady v tomto článku jsou tipy, které jsme objevili při pročítání populární literatury a procházení webových stránek, proto za jejich spolehlivost, využití a následky neneseme žádnou odpovědnost.