Cenové šílenství - slevy až 50 %👍

Kaštan není jedlý, ale med je z něj vynikající

Když se řekne kaštan, skoro každý si hned představí pochoutku populární hlavně o Vánocích. Když se řekne kaštan, my hned myslíme na vynikající med, který z něj včelky umí vyrobit. Jenže, není kaštan jako kaštan. Pojďte, světem kaštanů vás provedu a všechno vám vysvětlím.

Kaštanový med

Hned na začátek je potřeba si uvědomit, že existují dva druhy kaštanů. Kaštanovník jedlý z čeledi bukovité, jak ostatně jeho název napovídá, nám dává plody, které pečeme a jíme. Kaštanový med však pochází ze stromu jírovec maďal, který s tím prvním nemá nic společného. Patří do rodu jírovců z čeledi mýdelníkovité (ještě třeba guarana, javor, mýdelník či liči) a lidově se mu říká kaštan koňský. Nebo také divoký kaštan, planý kaštan a sviňský kaštan (odborně Aesculus hippocastanum).

Jírovec maďal – jméno, původ a jiné zajímavosti

Pojmenování jírovec má původ ve slově jarý (hořký). Maďal vychází z maďarského magyal, což je rostlina durman s podobně pichlavými plody. Zato význam slůvka koňský lze vysvětlit různě. Plod údajně mohl našim předkům připomínat koňské oko, jizva po opadu listu zase okované koňské kopyto a Turci prý výtažek z kaštanu dávali jako lék svým ořům. Ale pozor, kaštan je pro koně jedovatý.

Další zajímavost kaštanu jírovce? Jeho původ. Ještě v 16. století rostl pouze v horských oblastech na pomezí Albánie, Bulharska, Řecka a Severní Makedonie. Pro zbytek Evropy ho objevil neznámý francouzský cestovatel Bachelier a v roce 1615 ho zasadil v Paříži. Odtud se šířil dál, dnes je hojný třeba v Itálii. U nás se objevil až o sto let později, zato teď ho najdete po celé republice.

Jírovec maďal – rekordy, květy a plody

Největší český jírovec je Kaštan v Nové Vsi na Bruntálsku s obvodem kmene 580 centimetrů, výškou 23 metrů a stářím přes 300 let. Pěkné macky mají i v zámeckém parku v Lysé nad Labem (381 cm, 14 m, 120 let) a v Havlovicích na Trutnovsku (325 cm, 20 m, 150 let).

Kaštanový med

Kaštan koňský kvete v květnu až červenci. Včelky si jeho výrazné květy oblíbily díky slaďoučkému nektaru. Po opylení z nich vyrůstá pichlavý plod s hnědými semeny, tolik populárními padavými kaštany. Děti je na podzim rády sbírají a tvoří z nich zvířátka a další tvary.

Jírovec maďal – složení, účinky a využití

Do kaštanového medu se ze stromu dostává celá řada důležitých a užitečných látek. Jedná se třeba o:

  • triterpeny (a-aescin, b-aescin, cryptoaescin),
  • flavonoidy (kvercetin, kaempferol),
  • analogy vitamínů (cholin),
  • saponiny a puriny.

Jírovec maďal má řadu zdravotních účinků. Pro člověka to je dobrý strom. Využívá se hlavně při problémech s krví, ať už se jedná o léčbu křečových žil nebo prevenci krevních sraženin. Kromě toho účinkuje na:

  • hemoroidy,
  • revmatismus, cukrovku,
  • bolavé klouby a artritidy,
  • zvýšenou hladinu cholesterolu,
  • vylučování při zvětšené prostatě,
  • nedostatečné prokrvení končetin.

Výtažky z kaštanu se osvědčily i na rychlejší hojení krevních podlitin, modřin, otoků a pohmožděnin. A blahodárně působí na pokožku a zklidňují ekzémy.

Ochutnejte náš kaštanový med >

Další zajímavé články o medu

Podobné články

Proč je med od včelaře nejlepší

Říká se to často: nejlepší med je přímo od včelaře. Může se za něj totiž zaručit. Med sice vyrábí včely, jenže včelař svými zásahy ovlivňuje, jak kvalitní...
Podobné články

Spirulina modrá je dobrá.

Jestli chcete příklad  superpotraviny plné živin, tak můžu vřele doporučit spirulinu, z našeho citronového medu. Že jste o ní ještě neslyšeli... 
Podobné články

Termosolární úl chrání včely

Možná už jste slyšeli o úhynech včel kvůli varoáze. Co dělat, aby před tímhle onemocněním včely uchránili? My se o to snažíme s pomocí...
Podobné články

Pro včelky sejte květiny s námi

Pojďme každý z nás udělat něco, čím včelám pomůžeme přežít. My budujeme včelí útočiště, vy zase můžete vysít květiny. Stačí malá...
Používáme ověření věku Adulto