Med jako lék: při hojení ran
V 1. dílu našeho volného cyklu tzv. babských rad* se podíváme, jak med pomáhá při ošetření a hojení drobných ran a odřenin. Med se k léčbě ran užívá již od nepaměti a v současnosti ho za jednu z možných alternativ léčby ran považují dokonce i odborníci.
Co to je rána
Rána je porušení kůže způsobené nejčastěji úrazem. Většinou se jedná o oděrky, řezné a bodné rány, škrábance a odřeniny, ale i opaření a lehké popáleniny (1. stupně). S povrchovou ránou si organismus zdravého člověka poradí: po vzniku rány se v ní tvoří krevní sraženina, ze které po zaschnutí vzniká strup, postupně dorůstají nové tkáně a vzpomínkou na nepříjemné zranění zůstává jizva. Absces je nejčastěji vyvolán zánětem.
Jak pomoci snadnému hojení drobné rány? Nejprve zastavíme krvácení, poté ránu umyjeme ve vlažné vodě a vydezinfikujeme. Přilepení náplasti či obvazu na ránu a zároveň tvorbě strupů a jizev zabraňuje tzv. vlhké hojení. Během několik dní si na drobnou ránu ani nevzpomeneme. Pozor, léčbu rány komplikované, hluboké či chronické necháme vždy na lékaři.
Med a rány
Při pravidelném použití medu se rána hojí dobře, komplexně a rychle. Med díky svým vlastnostem:
- snižuje bolest a zápach z místa poranění,
- spolu s bílými krvinkami tvoří na povrchu rány peroxid vodíku, který ji dezinfikuje,
- na ráně vytváří ochranný film působící jako bio obvaz,
- zlepšuje přirozené samočištění rány a brání jejímu napadení bakteriemi,
- přispívá k eliminaci odumřelých tkání,
- omezuje praskání a podporuje regeneraci i růst pokožky.
Jak med užívat
Před použitím medu ověříme případnou alergii na med – jeho použití je v takovém případě vyloučeno. Alergickou reakci provází svědění a zarudnutí kůže na vnitřní straně předloktí, kam med naneseme na noc.
Medový zábal
Ideální způsob použití medu při ošetření rány představuje medový zábal. Aplikujeme ho velice jednoduše:
- Použijeme kvalitní med z lučních květů (zkrystalizovaný med ztekutíme).
- Med má dezinfekční účinky, proto ránu nemusíme čistit.
- Na gázu (bavlněný šátek, obvaz) s dostatečnou savostí naneseme množství medu, které po přiložení ránu zcela zakryje.
- Nepříjemné pocity způsobené vysokou koncentrací cukrů v medu by zhruba do 20 minut měly ustoupit.
- Medový zábal měníme jednou až dvakrát denně.
- Při převazu med z rány neodstraňujeme, pouze z okrajů rány vyndáme pinzetou (měkkým zubním kartáčkem pod tekoucí vodou) zrohovatělé zbytky odumřelé kůže.
K pohodě nejen okamžitě po zranění přispěje také lžička ochuceného medu. Med jahodový, višňový nebo kávový uklidní pocuchané nervíky, nechá zapomenout na bolest a podpoří hojení rány.
Recepty na tradiční medové masti
Medová mast se žloutkem pro rychlou spotřebu
V hrnci rozpustíme 25 g včelího vosku a 25 g nesoleného vepřového sádla. Ještě v teplém stavu přidáme 1 žloutek a 25 g medu, případně trochu smrkové pryskyřice. Pečlivě promícháme a skladujeme v chladném prostředí.
Rychlá medová mast
Smícháme stejné díly medu, tuku, vepřového sádla a jemně mleté žitné mouky. Směs za neustálého míchání povaříme. Skladujeme v chladném prostředí. Aplikujeme nanášením na gázu, kterou přikládáme na ránu a měníme každé 4 hodiny.
- Přečtěte si ještě: naše další medové recepty.
Cyklus babských rad* od Včelařství Domovina
1. díl: Med jako lék při hojení ran (právě čtete)
2. díl: Med jako lék při zácpě i jako její prevence
3. díl: Med jako lék na popáleniny, puchýře a poštípání hmyzem
4. díl: Med jako lék na onemocnění kůže
5. díl: Med jako lék na obtíže v oblasti hlavy
6. díl: Med jako lék při problémech se zažíváním
7. díl: Med jako lék, který zatočí s nachlazením
* Lidová medicína při rozumném použití často zmírňuje projevy různých zdravotních neduhů, zároveň ji však používáme rozumně a v případě větších obtíží se vždy obracíme na odbornou pomoc. Ostatně i rady v tomto článku jsou tipy, které jsme objevili při pročítání populární literatury a procházení webových stránek, proto za jejich spolehlivost, využití a následky neneseme žádnou odpovědnost.