Cenové šílenství - slevy až 50 %👍

Novinky.cz, březen 2025: článek Včelstva hynou čím dál častěji. Oslabují je…

Aktuální stav včelstev a odhady výnosů medu v České republice patří k oblíbeným tématům na prahu každé nové včelařské sezóny. Nejinak je tomu také začátkem roku 2025, kdy situaci zevrubně zmapoval a zpracoval zpravodajský portál Novinky.cz.

Včelařství Domovina

Na problematiku úhynů včelstev a jejich důvodů, nákladů včelařů na péči o včely a na očekávaný vývoj cen medu se redaktorka Anna Hošková ptala řady renomovaných odborníků. Jsme velice rádi, že k situaci jsme se mohli vyjádřit i my. Celý článek je mimořádně zajímavý a my vám ho vřele doporučujeme k přečtení:

Včelstva hynou čím dál častěji. Oslabují je viry, roztoči i nedostatek potravy

Včely v Česku mají čím dál těžší život a včelaře stále víc trápí úhyny včelstev. Příčin je více. Oslabují je nejen viry, infekce a onemocnění varoáza, způsobené roztoči, ale také čím dál menší rozmanitost a množství potravy. Pro včelaře to znamená více práce a vyšší náklady, aby mohli včelstva doplňovat. Ceny medu tak letos nejspíš porostou.

Za poslední tři roky ubyla podle Českomoravského svazu chovatelů asi desetina včelstev. Dnes jich je zhruba 643 tisíc, nejméně alespoň za sedm let. Tato čísla však vůbec nekalkulují s úhyny. Oslabená včelstva se totiž během sezony doplňují takzvanými oddělky – malými zdravými včelstvy.

Celkově lze říct, že včelstev hyne v posledních letech čím dál více a počty včelstev klesají,“ uvedl tajemník Českého svazu včelařů František Krejčí.

Na odhady, jak vysoké jsou úhyny v této sezoně, je brzy. Jediný, kdo v Česku dlouhodobě úhyny včelstev mapuje, je výzkumná skupina katedry biochemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v rámci projektu Coloss. Ta bude znát výsledky zhruba v květnu.

Včelařství Domovina na webu Novinky.cz

Minulou sezonu uhynulo v Česku přes dvanáct procent včelstev, rok předtím to bylo ještě o čtyři procenta více. Nedá se jednoznačně říct, že by úhynů přibývalo. Problém je ale rozhodně častější. Dříve byl úhynový rok každý druhý či třetí, teď se jedná v podstatě o každoroční jev,“ shrnul národní koordinátor projektu Jiří Danihlík.

Od roku 2017 se podle Colossu průměrná úhynnost pohybuje okolo čtrnácti procent.

Podle mnohých včelařů budou tuto sezonu, 2024/25, čísla horší. „Přestože každý rok investujeme více času a financí do péče o včelstva, zaznamenali jsme loni největší úhyn za dobu, co včelaříme. Včely mají čím dál těžší život, ať už kvůli rozšíření infekcí, jako je varoáza způsobená roztočem kleštíkem včelím, nebo kvůli necitlivým zásahům člověka do krajiny,“ míní zakladatel farmy Včelařství Domovina Josef Kölbl.

Úhyny však netrápí výlučně české včelaře. Podle Pavola Kameníka, předsedy Spolku včelárov Slovenska, včelaři zaznamenávají zvýšené úhyny včelstev v rozsahu až 70 procent, v průměru mezi dvaceti a pětadvaceti procenty.

Nemoci se přenášejí

Podle mnohých k rozšíření varoázy od roztoče pocházejícího z Asie částečně přispívají i někteří méně zodpovědní včelaři. Pokud totiž včely včas a správně neošetří, mohou ohrozit včelstva v blízkém okolí. Ty silnější totiž přirozeně „loupí“ od těch slabších a přenášejí si tak nemoc mezi sebou.

To však rozhodně není to hlavní, na včely současně působí nejrůznější viry a infekce. A neprospívají jim ani dlouhodobé výkyvy teplot a celkově méně srážek.

Včelařství Domovina

Svou negativní roli hraje i člověk. „Máme v přírodě malou pestrost zdrojů nektarů a pylu, na velké části území je intenzivní zemědělství a to provází dlouhá období sucha. To zhoršuje zdravotní kondici včel. Malá včelařská stanoviště jsou navíc často blízko vedle sebe a máme malou úživnost krajiny, která je tak převčelená,“ uvedl Milan Špaček ze společnosti Medokomerc. Včelám škodí i pro Česko typické velké půdní celky a pole.

Včelaře ale loni trápily ještě další potíže. Potýkali se i s takzvanou melecitózou neboli cementovým medem, který rychle krystalizuje. Problémy způsobovaly rovněž přemnožené vosy, které útočí na oslabená včelstva.

Med nejspíš zdraží

Je dost pravděpodobné, že úhyny se letos na ceně medu na trhu projeví, a to i proto, že cena medu v Česku je na hranici rentability – český med je jedním z nejlevnějších v Evropě, což brání investicím do kvalitní péče o včely,“ dodal Kölbl.

Loňské ceny medu u včelařů se pohybovaly většinou od 160 do 240 korun za kilogram. Zpravidla platí, že čím větší obce, tím vyšší ceny.

Na základě hlášených velkých úbytků včelstev přes zimní období se dá předpokládat, že letos medu od včelařů bude podstatně méně a ceny budou vyšší,“ uvedl Petr Texl z časopisu Moderní včelař.

Stejně jako u ostatních potravin, i u medu je mezi spotřebiteli jedním z nejčastějších faktorů při výběru cena. Zároveň je med jednou z nejfalšovanějších potravin na světě. Spotřebitel to většinou nemá šanci odhalit, falešný produkt vypadá i chutná v podstatě stejně jako ten pravý.

Obecně platí, že čeho je málo, to se falšuje. Evropská unie je soběstačná v medu jen ze šedesáti procent. Zbytek musí dovézt ze třetích zemí,“ sdělila předsedkyně svazu včelařů Jarmila Machová.

Ke zlepšení situace pro spotřebitele by ale mělo přispět zpřísnění podmínek v EU, platné od listopadu. Nově musí mít například med ze třetích zemí na etiketě uveden údaj o zemi původu i jejich procentuální zastoupení. K ochraně místního trhu má přispět ale hlavně to, že do Unie smějí dovážet pouze výrobci schválení Evropskou komisí.

Přes všechny problémy patří ale Česko se zhruba osmi včelstvy na kilometr čtvereční mezi nejzavčelenější země Evropy.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Včelstva hynou čím dál častěji. Oslabují je viry, roztoči i nedostatek potravy

Ekonomika | Novinky.cz, 14. března 2025 | online verze

Další média, kde jsme zabzzzučeli

Používáme ověření věku Adulto