Med ve srovnání s přírodními sirupy
O výhodách medu jsem vám povídala hodněkrát. Už víte, že je to skvělý přírodní produkt, že pomáhá při řadě zdravotních neduhů a že navíc skvěle chutná v mnoha nutričně vyvážených pokrmech. A jak si med stojí ve srovnání s ostatními přírodními sladidly, jako jsou třeba datlový či agávový sirup?
Ještě před rychlým seznámením se sirupy se ale podíváme na zoubek tomu, kde se vlastně bere chuť na sladké.
Proč máme chuť na sladké
Touha mlsat sladkosti se nevyhýbá nikomu. Mozek, svaly i orgány totiž pro svou činnost potřebují energii. Jejím zdrojem jsou sacharidy přijímané během dne. Množství potřebné energie závisí na tom, kolik práce máte za sebou a jaká vás teprve čeká.
Četnost sladkých choutek ukazuje na vyváženost vašeho jídelníčku. Pokud třeba nesnídáte, ke svačině máte jablko a k obědu lehký zeleninový salát, může vás odpoledne přepadnout strašlivá chuť zblajznout nějakou sladkost. Váš mozek potřebuje energii, a to HNED. A obložený žitný chlebík se zeleninou rozhodně není to, na co dostanete hned chuť.
Druhy sirupů a porovnání s medem
Javorový sirup
Javorový sirup je převážně sacharóza s malým množstvím vitamínů a minerálních látek. Vzniká zahuštěním šťávy z cukrových javorů a má nezaměnitelnou karamelovou chuť. Chemicky se nejvíce podobá klasickému bílému cukru, protože se také skládá ze sacharózy.
- Náš tip: ochutnejte prověřené medy od evropských včelařů – kaštanový, dubový, pohankový nebo levandulový
Čekankový sirup
Čekankový sirup pochází z kořene čekanky. Je to rozpustná vláknina s menší energetickou hodnotu než klasický cukr a med. Neovlivňuje hladinu krevního cukru a pomáhá činnosti střev. U citlivých jedinců ale může způsobit zažívací potíže, nadýmání, plynatost či průjem.
Agávový sirup
Ještě donedávna se agávový sirup doporučoval jako vhodné sladidlo, protože má díky vysokému obsahu fruktózy (98 %) nízký glykemický index. Jenže metabolismus fruktózy probíhá v játrech, kde se v případě nevyužití přemění na zásobní tuk. Naopak energie z medu se v těle využije rovnoměrněji. Tvoří ho totiž odděleně zpracovávaná fruktóza (38 %) a glukóza (31 %), dále sacharóza (1 %) a malé množství vitamínu a minerálních látek.
Datlový sirup
Datlový sirup je oproti agávovému naopak téměř čistá glukóza. Proto může krevní cukr ovlivnit výrazněji než klasický cukr či med, kde najdeme glukózu společně s fruktózou. Hodí se, když potřebujete rychle dodat energii, například během sportu.
Vyzkoušejte naše top medy:
jahodový | malinový | borůvkový | ananasový | rybízový
Čím med vyniká ve srovnání se sirupy
Ačkoli se jedná o sirupy přírodního původu, nelze je považovat za zdravou náhradu cukru. V jídelníčku to s nimi nepřehánějte a jako vždy se řiďte pravidlem „všeho s mírou“. Doporučuji sáhnout raději po medu. Ve srovnání se sirupy vyniká lokálností a širokým využitím v mnoha sladkých a slaných pokrmech.
Naše rodinná farma Včelařství Domovina si na lokálnosti zakládá. To nejlepší z českých luk předává přímo na váš stůl. A každému umožňuje přiložit ruku k dílu vysetím vlastního truhlíku či loučky květin, které mají včely rády.
Na našem webu se můžete přesvědčit i o bohatém využití medu. Nechte se zlákat třeba asijskými pohankovými soba nudlemi s tofu, mrkvovou polévkou s chilli medem či variací na gruzínský medovník. Zkuste některý s našich receptů a užijte si medovou, vyváženou dobrou chuť!