Doprava na výdejní boxy za 1 Kč 🚚

Zdravá třináctka – o cukříčku, soli a správném skladování medu

Pokračujeme v představování jednotlivých bodů „zdravé třináctky“. Dnes to jsou body č. 9 („snižujte příjem cukru“), č. 10 („omezujte příjem kuchyňské soli a potravin s vyšším obsahem soli“) a č. 11 („předcházejte nákazám a otravám z potravin správným zacházením s potravinami“). Ve všech se zaměříme na roli medu. Je toho dost, tak pojďme rovnou na věc.

Med ve vyváženém jídelníčku

Cukříček a medíček

Ze srovnání medu s cukrem a nutričních doporučení zdravé třináctky už víte, že med může být součástí téměř jakéhokoli vyváženého jídelníčku a není potřeba se ho vzdávat ani v jídelníčku redukčním. Jedná se o pomyslnou třešničku na dortu, která celkové jídlo učiní dokonalým.

Vyzkoušejte naše top medy:

mango | jahodový | malinový | zázvorový | borůvkový | ananasový | rybízový

Příjem cukru naopak podle zdravé třináctky snižujte. A to zejména „ve formě slazených nápojů, sladkostí, džemů, slazených mléčných výrobků a zmrzliny“. Pokud často jíte sladké, obvykle se to neblaze projeví na vaší hmotnosti či kvalitě zubů. Jak si s tím poradit?

Nanuky se spirulinou

Zkuste připravit některé vaše oblíbence doma. Třeba tvarohový dezert, protože varianty z obchodu často obsahují až 4 kostky cukru v jednom kelímku. Nejen milovníci zmrzliny si pochutnají na medových, vyvážených nanucích se spirulinou.

Sůl nad zlato?

Víte, kolik soli byste měli denně sníst? Světová zdravotnická organizace doporučuje maximálně 5 g. Realita je však někdy úplně jinde a statistiky říkají, že každý den konzumujeme až 14 g soli. Nadměrný příjem soli souvisí s vyšším krevním tlakem, jedním z rizikových faktorů cévních onemocnění. Omezte proto vysoce průmyslově zpracované potraviny a polotovary. Zařaďte naopak zdravé výrobky jako oříškový mix salty.

Med ve vyváženém jídelníčku

Jak na skladování medu

Často se zaměřujeme na to, aby naše jídlo bylo vyvážené a nutričně hodnotné. Nezapomínejte však ani na to, aby pro vás bylo i bezpečné. Věděli jste, že správným zacházením s potravinami lze prodloužit jejich trvanlivost a kvalitu? Mám pro vás několik tipů, jak správně zacházet s medem, aby déle vydržel:

  • Skladujte med v dobře uzavřené nádobě. To aby k němu nepronikal vzduch a vlhkost.
  • Vždy používejte čistý nůž (medonosku). Prsty do sklenice s medem nikdy nepatří!
  • Chraňte med před světlem, nejlépe v kuchyňské skříňce nebo ve spíži.
  • Ve skladovacím prostoru udržujte pokojovou teplotu.

Správné skladování medu

Nebojte se krystalizace medu. Jedná se o běžný jev, důkaz jeho kvality a přírodního původu. A pokud máte raději tekutý med, jednoduše ho povolte ve vodní lázni.

Cyklus Zdravá třináctka od Včelařství Domovina

  1. díl: 13 nových cílů, jak žít zdravě
  2. díl: Zelenina, ovoce a ořechy
  3. díl: Celozrnné výroby a luštěniny
  4. díl: Ryby a výrobky z nich
  5. díl: Mléko
  6. díl: Tuk
  7. díl: Cukr, sůl a skladování medu (právě čtete)
Medailonek Petra

Petra Zapletalová

Kdo pro vás připravuje Nutriční koutek a Medové recepty? Naše nutriční specialistka Petra Zapletalová zdravou a vyváženou stravou doslova žije. O vliv stravování na lidské tělo se zajímá už od 15 let, pak vystudovala Univerzitu Karlovu a teď pracuje ve své vlastní poradně. Kromě toho se stará o čtyři potomky a bdí nad jejich zdravým růstem. A to je teprve pořádná fuška! Na své práci miluje možnost zlepšovat náš život – tu upraví hmotnost, tam řeší zdravotní trable, onde radí se správnými návyky. Stravovacími, samozřejmě.